EWE AG

  • Almanya'nın yenililkçi, güçlü ve köklü enerji grubu
  • Türkiye doğal gaz sektöründeki en büyük yabancı yatırımcı
  • 3 ana odak- Enerji, Telekomünikasyon, Bilgi Teknolojileri

EWE AG, 9.100'den fazla çalışanı ve 8.3 milyar Euro'yu aşan mertebesindeki cirosu ile Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden biridir.

Enerji, telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren EWE, bu üç alanı tek çatı altında toplamıştır ve akıllı enerji sistemlerinin geliştirilmesi konusunda öncü çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Merkezi Almanya’nın Oldenburg kentinde yer alan EWE’nin çoğunluk hissesi yerel yönetime aittir. EWE, Almanya’nın dışında Türkiye ve Polonya’da da hizmetlerini sürdürmektedir. Ayrıca EWE’nin iştirak şirketi olan BTC, Almanya’nın en önemli 15 BT hizmet sağlayıcısı arasında yer almaktadır.

EWE AG, Türkiye pazarındaki faaliyetlerine 2007 yılında başlamış olup, %100 iştiraki EWE Turkey Holding üzerinden çalışmalarını yürütmektedir. Türkiye doğal gaz sektöründeki en büyük yabancı yatırımcı konumunda bulunan EWE AG, uluslararası alandaki 85 yılı aşkın deneyimi ve know-how’ını Türkiye’deki iştirak şirketlerine aktarmaya devam etmektedir. Türk ekonomisine ve faaliyette bulunduğu sektörlere güvenen EWE AG, Türkiye’deki yatırımlarına kesintisiz devam etmeyi öngörmektedir.

Sürdürülebilirlik ve akıllı teknolojiler üzerine yoğunlaşan ve bu doğrultuda dijitalleşmeyi de çalışmaları arasına alan EWE AG; dünyada enerji alanındaki akıllı şebekeler, kurulu güç, mobilite gibi yenilikleri ve trendleri yakından takip etmektedir.

1980’lerden beri yenilenebilir enerjilerin kullanımını yaygınlaştırmaya, enerjiyi daha verimli üretmeye ve kullanmaya ve enerji tüketimini azaltmaya odaklı çalışmalar gerçekleştiren EWE AG’nin, ayrıca geniş ve modern bir yenilenebilir enerji portföyü bulunmaktadır. EWE AG’nin Almanya’daki rüzgâr, güneş, biyogaz ve hidroelektrik santralleri, hali hazırda 370 MW’den fazla kurulu bir güce sahiptir. Doğal gaz depolama konusunda uzman olan EWE AG, Almanya’nın toplam doğal gaz depolama kapasitesinin 2,1 milyar m3’üne sahiptir ve ülkenin enerji arzına katkıda bulunmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması ve enerji altyapısına entegrasyonu, enerji dönüşümünün başarısı açısından kilit önem taşımaktadır. EWE AG, söz konusu başarıya katkıda bulunan yenilikçi projeleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu projeler arasında Almanya’nın ilk offshore rüzgâr projesi Alpha Ventus ve Kuzey Denizi’ndeki açık deniz rüzgâr enerji santrali projelerini saymak mümkündür.

EWE Grubu 2018 verileri:
Ciro 8.3 m €
Elektrik satışları 34.034,9 m KWH
Doğal gaz satışları 74.666,3 m3
Elektrik müşterileri 1,4 m abone
Doğal gaz müşterileri 1,8 m abone
Ortalama çalışan sayısı 9.134
Türkiye'deki doğal gaz müşterileri 1.44 m BBS
Telekomünikasyon müşterileri 855.000


www.ewe.com

EWE AG Faaliyet Raporu 2017

EWE AG Faaliyet Raporu 2016

EWE AG Faaliyet Raporu 2015  

EWE AG 2014 Faaliyet raporu için lütfen tıklayınız