EWE TURKEY HOLDING A.Ş.

  • BOTAŞ'dan sonraki en büyük oyuncu- EWE Enerji
  • Enerji ve dağıtım sektöründe hizmet sağlayıcısı- Enervis
  • Rol model doğal gaz dağıtım şirketleri- Bursagaz ve Kayserigaz
  • Teknoloji transferiyle desteklenen yenilikçi iş modelleri ile gelecek için enerji

Merkezi Oldenburg’da bulunan, 9.000’e yakın çalışanı 8 milyar Euro’ya yakın cirosu ile Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan EWE AG, 2007 yılında girdiği Türkiye pazarındaki faaliyetlerini yüzde 100 iştiraki olduğu EWE Turkey Holding çatısı altında sürdürmektedir.

EWE Turkey Holding, Türkiye’nin en büyük doğal gaz dağıtım şirketlerinden olan ve Türkiye’nin önemli sanayi merkezlerinde faaliyet gösteren Bursagaz ve Kayserigaz’ın çoğunluk hissedarıdır. Her iki şirket de yatırımlarıyla daha fazla konut ve işyerinin çevreci bir yakıt olan doğal gaz kullanımına geçmesine yönelik adımlar atmaktadır. 2015 sonu itibarıyla,  Bursagaz 5.600 kilometreyi aşan boru hattı altyapısıyla, 850 bini aşkın abonesine; Kayserigaz ise 3.100 kilometrelik şebekesi ile 420 bini aşkın abonesine doğal gaz temin etmektedir.

EWE, aynı zamanda sektörün en büyük toptan satış ve ticaret şirketlerinden biri konumunda olan EWE Enerji ile ülke genelinde endüstriyel müşteriler, elektrik santralleri ve dağıtım şirketlerine gaz tedarik etmektedir. Doğal gaz faaliyetleri kapsamında etkin portföy ve tedarik yönetimi ile ülke çapında serbest tüketicilere ve dağıtım şirketlerine esnek satış çözümleri sunan EWE Enerji, 2 milyar m3'ü aşan ticaret hacmiyle en büyük özel doğal gaz toptan satış şirketidir. EWE Enerji 2013 yılından itibaren elektrik satışına da başlayarak müşterilerine tek tedarikçiden elektrik ve doğal gaz temin etme imkanı sunmaktadır.

EWE Turkey Holding’in diğer bir iştiraki olan ve 2012 yılında faaliyetlerine başlayan Enervis ise, halihazırda enerji verimliliği, iç tesisat kontrol, sayaç kalibrasyon, sayaç okuma, gaz kesme-açma, eğitim ve sertifikalandırma konularında faaliyet göstermektedir.  Enervis 85 yıllık deneyime sahip EWE AG’nin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiler alanlarındaki know-how’ı ile Türkiye’de sahip olunan sektörel bilgi birikimi, tecrübeli insan kaynağı ve gelişmiş teknolojik altyapıyı birleştirerek Türk halkı ve sanayisinin hizmetine sunmaktadır.

EWE Turkey Holding, 2016 yılı başında “Türkiye’nin Telekomünikasyon Uzmanı” iddiasıyla alternatif servis sağlayıcılar arasında öncü bir konuma ulaşmış olan Millenicom’un %100 hisselerini satın alarak telekomünikasyon pazarında da faaliyet göstermeye başlamıştır. Millenicom, bireysel müşterilerine Doping markası altında fiber internet ve ADSL ile sabit telefon hizmetleri, KOBİ’lere ise Millenicom Kurumsal iletişim Çözümleri markası ile sabit telefon, geniş bant internet ve ofis iletişim hizmetleri sağlamaktadır. EWE AG bünyesinde faaliyet gösteren EWE TEL’in telekomünikasyon alanındaki zengin bilgi birikimini Türkiye’ye getirerek yerel uzmanlığıyla müşteri odaklı faaliyetlerine bu sektörde de devam edecek olan EWE Turkey Holding, hızla büyümeyi hedeflemektedir.

EWE Türkiye Grubu Faaliyet Raporu 2016

EWE Turkey Holding Faaliyet Raporu 2015

EWE Turkey Holding Faaliyet Raporu 2014

EWE Turkey Holding Şirket Profili 2013

EWE Davranış Kuralları

Davet ve Hediyeler Grup Yönergesi